oprac. Anna Wajs-Wiejacka| 

Jak rozpoznać tonącego człowieka? Na to zwróć uwagę

6

W upalne dni wielu z nas szuka ochłody nad wodą. Wielu osób wybierająca tę formę wypoczynku zapomina o zdrowym rozsądku i zasadach bezpieczeństwa. To może skończyć się tragedią. Wielu z nim można byłoby zapobiec, gdybyśmy wiedzieli, jak się zachować i jak bezpiecznie udzielić pomocy tonącemu. Lepiej o tym przeczytajcie.

Jak rozpoznać tonącego człowieka? Na to zwróć uwagę
Jak pomóc tonącej osobie? Oto podstawowe zasady (GettyImages, urbazon)

Statystyki jasno wskazują, że toną najczęściej mężczyźni. Tylko w ubiegłym roku stanowili oni ok. 85 proc. wszystkich przypadków. Do utonięć dochodzi najczęściej w rzekach i jeziorach, a osoby tonące są często dobrymi pływakami. Bo choć wielu z nas zakłada, że najczęściej toną osoby nieumiejące pływać, jest to przekonanie mylne. Wiele ofiar utonięć gubi brawura, alkohol, czy narkotyki.

Wielu dramatów można byłoby uniknąć, gdybyśmy zachowywali zdrowy rozsądek, nie przeceniali swoich możliwości, a przede wszystkim nie łączyli wypoczynku nad wodą z alkoholem i innymi używkami. Ważne jest także, żeby pamiętać, jak zachować się widząc, że ktoś tonie.

Należy pamiętać, że osoby tonące, nie krzyczą, nie wołają pomocy, bo zwyczajnie nie mają na to siły. Dlatego warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Niespodziewane słowa Tuska. "Przyłącza się do sukcesu"

Topiącą się osobę można poznać po tym, że zaczyna wykonywać w pozycji pionowej nieskoordynowane ruchy. to sprawia, że woda wokół tonącego robi się spieniona. Zwykle stara się utrzymać głowę nad powierzchnią, która może znikać się i pojawiać się nad powierzchnią.

Jak wskazuje "Radio Zet", kluczowe znaczenie ma pierwsze 60 sekund, gdy osoba tonąca utrzymuje się jeszcze na wodzie. Później zniknie pod jej powierzchnią, a uratowanie jej może okazać się niemożliwe.

Jak udzielić pomocy osobie tonącej?

Jeśli zauważymy tonącą osobę, należy jak najszybciej zadzwonić na numer alarmowy. Możemy to zrobić sami lub poprosić o to inne osoby. Jeśli kąpielisko jest strzeżone, należy bezzwłocznie zawiadomić ratownika.

Nie rzucajmy się na ratunek prosto do wody. Bezpieczniej będzie rzucić tonącemu koło ratunkowe lub linę. Jeśli mamy taką możliwość podpłyńmy do niego łodzią. Ważne jest, żeby udzielając pomocy tonącemu, nie znajdować się w pobliżu jego ramion, tak aby w panice nie złapał nas i nie pociągnął za sobą na dno. Z ratującego szybko można stać się ofiarą.

Ważne jest także, żeby nie dopuścić do tego, żeby poszkodowany "oddychał wodą". Należy jak najszybciej wydostać go na powierzchnię. Jeśli osoba nie oddycha lub jest nieprzytomna, już po wyciągnięciu na powierzchnię można zrobić jeden wdech ratunkowy. Jeśli to konieczne, reanimację należy kontynuować na brzegu, aż do przejęcia jej przez wezwanych na miejsce ratowników.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić