Krzysztof Narewski| 
aktualizacja 

Szpiegowali Rosjan u wybrzeży Polski. Nie przewidzieli jednego

260

Brytyjskie i amerykańskie siły powietrzne przeprowadziły tajną misję samolotu szpiegowskiego Rivet Joint. Sęk w tym, że jego lot można było śledzić w aplikacji Flightradar24 i serwisie planefinder.net.

Szpiegowali Rosjan u wybrzeży Polski. Nie przewidzieli jednego
(Royal Air Force photo/Senior Aircraftman Blake Carruthers)

Warta 650 mln funtów (ok. 3,2 mld zł) maszyna miała zbadać rosyjskie radary wokół Kaliningradu. Według "Daily Mail" w pobliżu odrzutowca znalazły się amerykańskie myśliwce F-35A. Każdy mógł zobaczyć pozycję Rivet Joint, ale tylko Rosjanie widzieli towarzyszących mu Amerykanów. Szpiegowski samolot leciał na wysokości 8000 metrów z prędkością 885 km/h i przelatując w pobliżu granic Polski zbliżył się na 100 km bazy morskiej Rosjan.

Zdaniem ekspertów z Royal United Services Institute próbowano sprowokować Rosjan. Nie tyle ludzi, ale ich sprzęt. Skoro celem były instalacje radarowe, dano Rosjanom coś do śledzenia, mianowicie amerykańskie myśliwce. Dzięki temu załoga Rivet Joint mogła ocenić pracę rosyjskich radarów i poddać ich sygnały analizie. MON w Londynie nie skomentował doniesień medialnych o "wpadce" ani informacji na temat celu misji.

"Tajny" samolot pokazał się w aplikacji, bo jak cywilne maszyny ma zamontowany transponder. Dzięki urządzeniu widać go na radarach. Wyłączanie transponderów to coś, co robi się zwyczajowo w strefie objętej działaniami wojennymi.

Aplikacje jak Flightradar24 działają w prosty sposób. Samolot przekazuje swoją pozycję za pomocą transpondera do naziemnych odbiorników. Te zaś są monitorowane przez ogólnodostępne serwisy śledzące ruch lotniczy.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić